RPH

Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh                                      : 21 Oktober 2013     
Masa                                       : 8.50 – 9.50 (60 minit)
Kelas                                       : Pendidikan Khas (Tahap 1)                                                              Bilangan Pelajar: 8 orang
Mata Pelajaran                        : Pendidikan Seni Kreatif (Masalah Pembelajaran)
Tajuk                                      : Unit 3. Membentuk Dan Membuat Binaan (Tema : Alam Benda)
Standard Pembelajaran           : 3.1.2
Objektif                                  : 1. Menghasilkan topi hari jadi menggunakan teknik koyakan.
Pengetahuan Sedia Ada          : Murid sudah mempelajari teknik menggunting dan mengoyak.
Bahan dan Alat                       : Kertas warna, kad manila/kertas lukisan, gam, guntung, pita pelekat, reben, penebuk lubang, pensel,   pembaris
Nilai                                        : Menjaga kebersihan
Kemahiran                              : Menggunting, mengoyak dan menampal

Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)
Menunjukkan  pelbagai topi hari jadi untuk menarik perhatian murid.
Bersoal jawab
1.      Ini topi apa?
2.      Bila kita sesuai topi ini?
Murid menjawab seperti :” Topi hari jadi”, “ Topi ini sesuai pakai semasa majlis hari jadi”

ABM:
Topi hari jadi
Perkembangan
(45 minit)
Langkah 1
1.      Guru menujukkan pelbagai bahan / alat yang diperlukan untuk menghasilkan topi hari jadi.

Langkah 2
1.      Guru menunjukkan langkah-langkah menghasilkan topi hari jadi

1.      Menerangkan tentang kegunaan setiap bahan/alatan




1.      Guru membuat lakaran corak topi pada kertas lukisan.

2.      Guru membimbing murid menggunting dan menampalkan lakaran topi pada kad manila (supaya topi lebih keras dan tahan)

3.      Murid mengoyak kertas warna dan hiaskan pada lakaran topi.

4.      Guru membimbing murid menggunting lakaran yang sudah siap dihias dengan kertas warna.

5.      Guru membimbing murid mencantumkan lakaran dan lekatkan dengan pita pelekat dua muka.

6.      Guru menebukkan lubang dan ikatkan reben.

Mendengar dengan penuh perhatian





Memerhati setiap pertunjukkan langkah dengan penuh perhatian

Murid menggunting dan menampal lakaran dengan kemas.




Murid mengoyak kertas warna dan menampal pada lakaran topi dengan kreativiti sendiri.

Murid menggunting lakaran yang telah dihias dengan kemas.



Murid mencantumkan lakaran dengan pelekat yang disediakan.



Murid  mengikat reben dengan kemas pada lubang yang telah ditebuk oleh guru.
ABM:
Semua bahan dan peralatan yang diperlukan untuk menghasilkan ‘Topi hari jadi’.

Kertas lukisan,
Pensel
Pembaris

Gunting, gam,
Kad manila,





Kertas warna
Gam



Gunting





Pita pelekat,





Reben,
Penebuk luban, 

Penutup
(10 minit)
Guru mempamerkan semua hasil kerja murid di depan kelas.
1.      Soal jawab
2.      Guru memberi peneguhan positif kepada murid yang melakukan dengan baik.
3.      Guru memberi motivasi kepada semua murid supaya membuat lebih baik  pada masa akan datang.
Menjawab soalan



Refleksi : Murid dapat menghasilkan topi hari jadi mengikut langkah-langkah yang diajar oleh guru. Terdapat beberapa orang murid sahaja yang masih memerlukan pertolongan guru pada langkah membuat lakaran topi. 80% murid melibatkan diri dalam aktiviti secara aktif dan boleh menghasilkan topi dengan usaha sendiri. 

No comments:

Post a Comment